Yatak Nedir?

  

 

 

Yatak; uyku işlevinin yerine gelmesi için üretilen bir araçtır. Üzerine yatılarak uyku esnasında vücudumuzun rahatça dinlenmesini sağlamaktadırlar.

Pek çok yatak çeşitleri bulunmaktadır. Genel anlamda; yaylı ve sünger yatak olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadırlar. Dünyada sünger yataklar tercih edilirken, bizde daha çok yaylı yataklar tercih edilmektedir. Bunun başlıca nedeni, yay kullanılarak üretim maliyetinin düşürülebilmesidir. Üreticiler düşük maliyetle üretim yapabilmek ve müşteri tercihi olan ucuz yatakları satabilmek için yaylı yatak üretimini tercih etmektedirler.

 

Yaylı yataklar incelendiğinde, kendi içlerinde kullanılan yay sistemlerine göre (bonel yay sistemi, herkül yay sistemi vb.) kategorize olmaktadırlar. Üreticiler yay sistemlerini kullanarak, ürettikleri yatakları farklılaştırmayı amaçlamaktadırlar. Böylece; satış kolaylığı yakalayabileceklerdir. Yaylı yatak fiyatları; içlerinde kullanılan yay sistemi, sünger, keçe, kapitone kumaşı vb gibi malzemeler nedeni ile farklılık gösterebilirler. Ayrıca yatakların ölçüleri de fiyatla doğru orantılı olarak artar.


Sünger yatak kategorisinde yatak çeşitlerini; sünger yatak, visco yatak ve lateks yatak olarak kendi içinde üçe ayırabiliriz. Sünger yataklar; üretimde kullanılan süngerin yoğunluk ve yumuşaklığına göre farklılaşırlar. Visco yataklarda esasında sünger yataktır, ancak özel üretilen sünger, Visco adını alarak farklılaşmış ve visco adı bir marka olmuştur.


Visco ısıya tepki vermesi nedeni ile süngerden farklı şekilde algılanmıştır. Visco  yataklarda; içlerinde kullanılan visco süngerin yoğunluğuna bağlı olarak çeşitlenmekte ve çok yumuşak yatak kategorisinde yer almaktadırlar. Doğal lateksin dolgu malzemesi ile belli oranda karıştırılarak özel olarak üretilen lateks yataklar; genel olarak yumuşak olarak tanımlanabilirler. Kullanılan doğal lateks miktarı ürünün fiyatı ile doğru orantılı olarak artış gösterir. Müşteri olarak bizler doğru yatağı satın alırken içerisinde kullanılan malzemelere dikkat ederek tercihimize uygun yatağı almalıyız. 

 

Tüm yatak modellerimize buradan ulaşabilirsiniz.