Visco Yatak mı? Latex Yatak mı?

   

 

 

Bilinmelidir ki visco mu latex mi sorusunu uzmanlar visco yatağı; ''çok yumuşak'', latex yatağı; ''yumuşak yatak'' olarak tanımlamaktadırlar.

Tüm visco yataklar ve lateks yataklar; vücudu çok noktadan temas ederek vücuda uygulanan basıncı azaltırlar. Basıncın azalması; uyku sırasında dönme hareketinin azalması demektir. Dönme hareketinin azalması ise derin uyku süresinin artması ve son derece konforlu uyku ile güne zinde başlamak demektir.

Visco; Polyol Ve TDI olarak adlandırılan kimyasal maddelerin belli oranlarda karıştırılması ile üretilen sağlıklı bir malzemedir.

Lateks, kauçuk ağacının sütünden elde edilen doğal özütün, kimyasal işlem görerek hava kabarcıkları ve sentetik lateks ile karıştırılarak üretilen bitkisel bir  malzemedir.

Visco ve latex malzemenin taşıma özellikleri yoktur, belli kalınlıklarda kesilen malzemelerin altında taşıyıcı olarak yay ya da yoğunluğu yüksek olan sünger kullanılılarak yatak haline getirilir.
Visco malzemenin yoğunluk oranı önemlidir. Çünkü yoğunluğu düşük olan malzemede visco özellikleri oluşmaz.

Latex malzemedede karıştırılan doğal lateksin  oranı önemlidir. Doğal lateksin az olması özelliğini bozabileceği gibi çok olmasıda Lateks alerjisine yol açabilir.

Sonuç olarak; visco mu latex mi diye baktığımızda latex ve visco malzeme kullanılarak üretilen visco yatak ve latex yataklar birbirlerinden çok büyük farkları olmayan sağlıklı, uyku konforu yüksek kaliteli yataklar olarak tanımlanabilir.