SAĞLIKLI YAŞAM KURALLARI; SAĞLIKLI BESLENME, SAĞLIKLI UYKU

 

 

Prof. Dr. Ayşe Baysal eskiden Konya ili Ermenek ilçesine şu an Karaman ili Sarıveliler ilçesi köylerinden biri olan Uğurlu Köyü’nde 1930 yılında doğdu. Çanakkale Savaşı harp malulü baba ve tutumlu bir köy kadını annenin baba tarafından yedinci anne tarafından dördüncü çocuğu idi. Ayşe’nin annesi bebekken uzunca süre hastalanmış ve ablası tarafından çavdar ununa pekmez karıştırılarak yapılan helva ile beslenmiş. Doğal olarak bu şekilde beslenen bebekler çok kaka yaparlar. Ortasında lazımlık gibi oyuğu olan bir beşiğe yatırılıp sıkıca bağlanarak o oyuğa poposu denk getirilerek kakasının yapılmasının sağlandığı ‘’ silbiçli beşik’’e konularak zor hayatının başlangıcını yapmıştır. Zayıf ve cılız olan Ayşe, daha az işe yaradığı için okula yazdırıldı ve ilköğrenimini aynı köyde tamamladı. O zamanlar erkek çocukların Köy Enstitülerine girebilmesi için yanında bir de kız öğrenci getirmesi gerekiyordu. Hastalıklı, çelimsiz, güçsüz görülen Ayşe, anne ve babasının ‘’nasıl olsa köyde işe yaramıyor, belki Allah kısmet verir’’ gerekçesi ile erkek akrabalarından birinin yanında İvriz Köy Enstitüsüne verilmiş ve 1950 yılında birincilikle mezun olmuştur.

Daha sonra öğretmenlerinin ısrarı ile Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’na (Mesleki Eğitim Fakültesi) başlamış ve burayı da birincilikle bitirmiştir. Trabzon Beşikdüzü İlk öğretmen Okulu’nda meslek hayatına başlayan Ayşe Baysal bir yıl sonra Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan Ev Ekonomisi Örgütü’ne katılarak 1957’ye kadar Manisa Tarım İl Müdürlüğü’nde çalışmıştır. Tarım Bakanlığının sınavını kazanarak bir yıl ABD’ye gitmiş ev ekonomisti olarak görgü ve bilgisini arttırdıktan sonra 1958-1960 yılları arasında İzmir Ev Ekonomisi Yetiştirme Merkezi’nde öğretmenlik yapmıştır.

ABD’de lisansüstü öğrenim görme hayalinde ki Ayşe Baysal, Amerikan Ev Ekonomisi Derneği’nin bursunu kazanarak 1960 Eylül ayında ABD’ye gitmiş, Virginia Polytechnic Institute ve State Üniversitesi’nde lisansını almış ve Wisconsin Üniversitesi’nin bursu ile 1965’de Besin ve Beslenme dalında doktora derecesini 2,5 yılda tamamlamıştır. Wisconsin Üniversitesi’nin kalması konusundaki büyük ısrarına rağmen Ayşe Baysal yurda dönerek kısa bir süre Köy İşleri Bakanlığı Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü’nde çalışmış daha sonra 1965 sonunda Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Okulu’nda beslenme uzmanı olarak görev almıştır. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Hemşirelik Yüksekokulu ve Hemşire Koleji’nde ek görevle ders vermeye başlamıştır. Ekim 1968’de Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanlığı’na atanmış 1970 yılında Doçent, 1976’da Profesör olmuştur. Beslenme ve Diyetetik Bölümü Sağlık Teknolojisine bağlandıktan bir süre sonra 1978’de Yüksekokul Müdürlüğü’nde görev almıştır.

Öğretim görevlisi olarak başlayıp yönetici ve eğitimci olarak sürdürdüğü görevinden 1997 yılında emekli olan Prof. Dr. Ayşe Baysal, beslenme ve diyetetik alanındaki çalışmalara katkı vermeye devam etmiştir. Özel ve Çeşitli kamu kuruluşlarının düzenlediği etkinliklere konuşmacı olarak katılan ve halkın doğru beslenme konusunda bilinçlenmesine katkı sağlayan Prof. Dr. Ayşe Baysal, kendi kurduğu Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı (BESVAK) ile diyetisyen adaylarının eğitimine de destek vermektedir.

Sağlıklı yaşam kurallarını çok iyi bilen ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının ‘‘sağlıklı beslenme ve sağlıklı uyku ‘’ olarak gören biz Pony Yatak ailesi; destekçisi olduğumuz Besvak’ın başarılarının devamı için katkı vermeye devam ediyoruz. 13 Ağustos 2016 yılında hayatını kaybeden bilim insanı Türkiye'de diyetisyenlik mesleğinin öğretildiği, ilk Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü kuran duayen profesör, bilge bir Cumhuriyet kadını Prof Ayşe BAYSAL’ ı rahmetle anıyoruz. Işıklar içinde uyusun.