Çift Kişilik Yatak Baza Başlık Fiyatlarını Belirleyen Etmenler Nelerdir? 

Birinci derecede çift kişilik yatak baza başlık fiyatlarını belirleyen etmen fiyat kalite oranıdır. Kalite düştükçe fiyatlar ucuzlar, oran yükseldikçe fiyatlarda yükselir. Kaliteyi dolayısı ile fiyatı etkileyen etmenler; yatakbaza başlıkta kullanılan sünger, profil, sunta, kumaş, deri, hırdavat malzemeleri, işçilik ve pazarlama giderleridir.


Bilinmelidir ki; çift kişilik yatak baza başlık fiyatlarının en belirleyici etmeni yataktır. Yatak kendi içinde özelliklerine ve ölçülerine göre (en, boy, kalınlık) fiyatları bu tip setlerde etkilemektedir. Bunun nedeni; visco, lateks, yaylı ve sünger yataklar; kendi üretimlerinde kullanılan ham maddelerine göre farklı fiyat maliyetlerine sahip olmalarıdır. Buda çift kişilik yatakbaza başlık fiyatlarını direkt etkilemektedir.


Diğer belirleyici etmenler yurt içinden kolaylıkla temin edilebilen sünger, profil, kumaş, deri, sunta ve üretimde kullanılan hırdavat malzemelerdir. Baza, başlık üretiminde kullanılan profil özelikleri, kullanılan sunta özellikleri , tercih edilen kumaşın  özellikleri (Pamuk, yünlü, naylon, kadife vb.) ,deri özellikleri (suni gerçek) üretimde kullanılan hırdavat malzemesi kalitesi ve adeti yatak baza başlık fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca ne yazık ki, bazı merdiven altı üreticiler maliyeti düşürmek amaçlı; sert mukavva dahi kullanabilmektedir.


Son olarak çift kişilik yatak baza başlık fiyatlarını en az etkileyen etmen işçiliktir. Sektörde kayıt dışı çalışan işçi sayısının fazlalığı nedeni ile üretim maliyetlerinde işçilik yok denecek kadar azdır. Üretici firmalara göre değişiklik gösterse de işçilik maliyeti, genel maliyetinin içinde %10'un altındadır.


Firmaların kendi belirledikleri satış hedefleri doğrultusunda yaptıkları pazarlama giderleri çift kişilik yatak baza başlık set fiyatlarının artmasına neden olabilmektedir.

 

En ucuz set en doğru set ya da en pahalı set en doğru set olmayabilir. Bu ürünleri satın alırken kendi ihtiyaçlarımızı belirlemeli ve bu ihtiyaçlarımıza göre satın alma yapmalıyız.

 

Yatak, baza ve başlıktan oluşan setlere buradan ulaşabilirsiniz.