Baza, Başlık Modelleri ve Fiyatları Nasıl Belirlenir?

  

 

 

Baza başlık üretimi kolay gibi görünse de gerçekten zor ve zahmetli bir üretim sürecidir. Bunun nedeni; tüketicilerin; farklı model, farklı ölçü, farklı kumaş ve kumaş rengi, farklı deri ve deri rengi gibi istek ve ihtiyaçlarının olmasıdır. Çok farklı seçeneğin olması da standart üretim miktarını azaltmakta ve özel üretim miktarını artırmaktadır. Resmi olmayan rakamlara göre baza başlık imalatının %70'i özel olarak üretilmektedir. Ancak bu özel üretim kaliteli üretim anlamına gelmemektedir çünkü bu oran esasında merdiven altı yapılan çoğu kayıt dışı olan üretim miktarıdır.(Bundan sonra üreticiye ; ''Usta'' diyebiliriz.)

Baza başlık modelleri ve fiyatları ''Usta'' tarafından belirlenirken, öncelikle tüketici ihtiyaç ve isteklerini yani müşterinin kesin siparişini belirler. Bundan sonrası ''Usta''nın işidir. ''Usta'' siparişi aldığı anda o siparişin fiyatını ve kazanacağı parayı da belirlemiş olur. Siparişe göre üretim yapmak için çok seçenekli olan ham maddelerini belirler ve satın alma işlemini yapar ve üretim sürecini başlatır. İşte tam bu noktada baza başlık modelleri ve fiyatları belirlenmiş olur.


Bizler hiçbir zaman sipariş sonrasında baza başlık imalatı sürecini ve süreçte kullanılan hammaddeleri göremeyiz. Göremediğimiz için üretilen baza başlık modelinin net maliyet fiyatlarını da bilemeyiz. Siparişi veren müşteri yani baza başlık kullanıcısı bu noktada ''Usta''nın insafına kalmıştır.


Baza başlık satın alma kararı verdiğimizde güvenilir ve markalı ürünleri tercih etmeliyiz. Sipariş sırasında seçtiğimiz model için belirlediğimiz kumaş, deri gibi malzemelerden numune almalı ve ürünü teslim alırken kullanılan malzeme ile karşılaştırmalıyız. Ayrıca  baza başlık için kesinlikle garanti belgesini istemeliyiz.

 

Tüketici istekleri sürekli değişmekte ve değişen istekler üreticiyi maliyet anlamında zorlamaktadır. Müşteri istekleri fazlalaştıkça maliyet artmaktadır. Hem en ucuzu hem de en kaliteliyi istemeliyiz, ancak ucuzu isterken en kaliteli baza başlığı almanın mümkün olmadığını da bilmeliyiz. İhtiyaçlarımızı belirledikten sonra siparişimizi vermeli ve ürünün değerini de ''Usta'' ya ödemekten kaçınmamalıyız.


Yatağınızı seçerken uyku kalitemizi arttırmak amaçlı ve vücut sağlık durumumuza dikkat ederek yatak satın almalıyız. Farklı özellikte seçilen yataklar farklı hammaddelerle üretilmekte ve dışarıdan ithal edilen hammaddeler fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu tip setlerde kullanılan süngerlerin hammaddesi yurt dışından ithal edilmektedir. Döviz kurlarında meydana gelebilecek oynamalarda sünger üreticisi firmaların fiyatlarının artmasına yol açmaktadır.

 

Baza başlık set kategorisine ait ürünlerimize buradan ulaşabilirsiniz.