AHŞAP LATA NEDİR?

 

 

Ahşap Lata; uzun dikdörtgen şeklinde dış bükey sert kalın tahtadır. Ağaçların belli kalınlıklarda kesilip daha sonra işlem görmesi ve konveks başka bir değişle dış bükey hale getirilmesi ile imal edilirler. Ahşap lata imalatında ağaçların kesim işi ve sonrasında kesilen parçaların pürüzsüz hale getirilmesi özenle yapılması gereken bir işlemdir.

Ahşap latalar; somya imalatı ve yatak bazası imalatında kullanılmaktadır. Lataların sert olması somyanın ya da yatak bazasının aşırı yaylanmasını önler. Optimum seviyede yaylanan ahşap latalar, yatakla beraber hareket ederek üzerinde yatak kişi için ekstra konfor sağlayabilirler. Yatağın havalanması konusunda lata arasında ki boşluklar önem taşımaktadır. Lata imalatı kolay görünse de dikkat ve önem gerektiren bir üretim şeklidir. Doğal bir malzeme olan ahşaptan imal edilen latalar pürüzsüz yüzeye sahip olmalıdır. Çünkü pürüzlü olan bir lata yatağa temas edeceğinden yatak kumaşının yırtılması gibi istenmeyen olaylara neden olabilir. Ayrıca latalı sandıklı bazaların içinde kullanılan lataların aynı şekilde pürüzlü olamları da latalı sandıklı bazanın içine saklama amaçlı konan eşyalara da zarar verebilir. Hatta kullanım sırasında latalı sandıklı bazayı kullanan kişinin yaralanmasına neden olarak üzücü sonuçlar doğurabilir. Tatsız olayların yaşanmaması için ahşap latanın pürüzsüz olmasının yanı sıra su bazlı vernik ile boyanarak tam pürüzsüz hale getirilmesi gerekir.

Ahşap lata imalatının önemli kısmı olan ağaç kesimi özel cnc kesim makineleri ile yapılır. Eşit kalınlık ve incelikte olması üretimin vazgeçilmez şartıdır. Üretim dışı kalan ahşabın doğal olması nedeni ile fire vermesi uygun olmayan ve istenmeyen bir durumdur. Ahşap latalı somya ve ahşap latalı bazaların başlıca kullanım yerleri; ev, yazlık, misafirhaneler, yurtlar, otellerdir.